Laouto

Dnešní laouto se značně liší od antického a byzantského, které se používalo jako sólový nástroj.
Současné lauto má 4 zdvojené struny (La-Re-Sol-Do), které se ladí do oktávy. Na typicky dlouhém krku tohoto hudebního nástroje jsou chromaticky uspořádané pražce, hraje se na něj trsátkem, trochu odlišnými od kytarového. Délka laouta je průměrně 96,5 cm a šířka těla 37 cm.
 
Rozměry se mírně mění podle výrobců nástrojů, kteří jsou opravdovými mistry svého řemesla. Výroba laouta vyžaduje vysoce kvalitní dřevo a špičkovou odbornou specializaci. Velmi dobré dílny, které vyrábějí nástroje pro hráče z celého Řecka, jsou zejména v Aténách, Patrasu, Thessaloniki a Krétě v Rethymnu.

Laouto je v současné době využíváno spíše jako doprovodný nástroj. Objevuje se v menších hudebních seskupeních např. lyra-laouto, housle-laouto, klarinet-laouto, ale i ve větších skupinách skládajících se z 5-6 nástrojů. Doplňuje téměř všechny řecké hudební styly, jak ve vnitrozemí, tak i na ostrovech. Pokud chybí hráči na laouto, nahrazuje se v lidových kapelách tento nástroj laoutokitharou, což je v podstatě kytara naladěná jako laouto, anebo známým bouzouki.

Pouze na Krétě dosud hráči na laouto nedrží jen rytmus a doprovod, ale hrají s houslemi nebo krétskou lyrou melodii a navazují tak na starodávné využití  lauta.

  

 

TOPlist