Klarino
(klarinet)
Klarinet se do Řecka dostal přibližně na začátku 19.stol. nejprve do oblasti středního Řecka - Ipeiru, Makedonie a Thessalie. Ze západu přes Ionské ostrovy z Itálie a z východu díky tureckým vojenským kapelám, které na něj hráli. Obliba klarinetu na pevninském Řecku rostla a postupně nahrazoval dosud používané dechové nástroje jako zournas, karamouza, flogera, kavali apod.
Lidoví hudebníci si v minulosti často klarinet z ekonomických důvodů vyráběli sami. Nástroj měl tvar klarinetu, ale byl nejdřív bez klapek. Později se přidaly dřevěné klapky, které byly postupně nahrazeny kovovými. Ačkoli klarinet byl v podstatě do Řecka importován, je dnes považován za řecký národní nástroj. Místní hudebníci si jej přivlastnili a dovedli techniku hraní k obdivuhodné virtuozitě. Klasický evropský hráč klarinetu prostě nedokáže zahrát charakteristická sóla a ozdoby běžně užívané v řecké lidové hudbě.
Řečtí klarinetisté většinou používají nástroje starého typu s 13 klapkami, klarinety typu Boehm jsou používány spíše sporadicky. Místní klarinetisté ovládají i bez profesionálního vzdělání svůj nástroj dokonale a jejich styl souzní s regionálními odlišnostmi lidové hudby. Jinak hrají klarinetisté z Makedonie a jinak z Thrákie. V řecké ostrovní hudbě se klarinet uplatňuje zřídka.