Zournas
Zournas, neboli karamouza je hudební nástroj typu hoboje se zdvojeným plátkem. Vyrábí se v různých velikostech od 22 do 60 cm především z třešňového dřeva, olivovníku, ale také z ořešáku nebo zřídka z ebenu.
Zournas je pojmenování užívané především v Makedonii, Thrákii a na Mytilini, ve zbývajícím Řecku se užívá název karamouza, na Kypru pak Zornés. Existují i další názvy tohoto nástroje jako např. Tzournas (Lefkada), Zornas (Kozani), Níakro nebo Niakára (Zakynthos a Kefalonia), Kalami apod.
Zournas se skládá ze tří částí, má z přední strany 7 otvorů v pravidelných rozestupech a jeden otvor ze zadní strany pro palec. Další otvory na konci nástroje se nepoužívají na hraní, ale mají vliv na kvalitu zvuku.
Zournas je nástroj pro hraní v spíše v otevřeném prostoru, protože vydává velmi silný zvuk. Jedná se o monofonní nástroj, který nevytváří dynamické změny poloh. Hráč na zournas zpestřuje svou hru trylky a jinými hudebními ozdobami. Zournas je vždy doprovázen hrou na ntaouli. Tyto dva nástroje jsou základem tradičního hudebního seskupení pevninského Řecka. Většinou hrají jeden nebo dva hráči na zurnas a jeden na ntaouli. Dříve na posvíceních a dalších lidových slavnostech, kde tančily stovky lidí hráli 3-4 nástroje zournas doprovázené 2-3 nástroji ntaouli.